21 styczeń 2021

Pszczoły - gdzie kupić i jak założyć pasiekę?

Aby zostać pszczelarzem i założyć własną pasiekę nie trzeba posiadać żadnego specjalistycznego wykształcenia. W naszych polskich warunkach wystarczą dwie rzeczy: kupić pszczoły z ulem i zgłosić je do powiatowego lekarza weterynarii. Reszta tak naprawdę zależy od nas samych. Jak zostać pszczelarzem? skąd wziąć pszczoły?

Szczęśliwy pszczelarz

Zakładanie pasieki od czego zacząć?

Pszczoły to temat rzeka. W internecie można znaleźć bardzo wiele artykułów na temat zakładania pasieki i stawiania pierwszych kroków w hodowli pszczół. Postanowiliśmy skoncentrować się na samych konkretach. Zakładamy, że nie jesteś uczulony na jad pszczeli i masz miejsce aby postawić na start dwa ule. Dlaczego aż 2 i tylko 2? W pierwszym roku nauka na dwóch rodzinach pszczelich rasy Buckfast to idealne rozwiązanie. Sprawdzisz czy pszczelarstwo jest w ogóle dla Ciebie. Z radością będziesz mógł obserwować zachowanie rodziny pszczelej w ulu i nabliższej okolicy. Przy dwóch ulach masz pewność, że jeśli coś pójdzie nie tak w jednej rodzinie zawsze masz awaryjnie drugą, którą możesz się wspomóc np. jeśli przez przypadek uszkodzisz matkę pszczelą (zdarza się to każdemu pszczelarzowi). Z drugiej strony praca z większą liczbą uli wymaga doświadczenia i czasu, które z pewnością w miarę lat zdobędziesz. Niemniej jednak ten 1 rok przeznacz na naukę.

Co potrzebujesz by zacząć przygodę z pszczelarstwem

  1. Wiedza teoretyczna, literatura: przeczytaj parę książek o tematyce pszczelarskiej. Nie będziemy sugerować żadnych tytułów. Wybierz wydania najlepiej z ostatnich lat, w których autorzy w sposób nowoczesny podchodzą do tematu pszczół. Czytanie literatury z epoki PRL nie przyniesie Ci nic dobrego np. “Gospodarka pasieczna” dr Wandy Ostrowskiej, która polecana jest każdemu pszczelarzowi, to znakomita książka, jednak nie dla nowicjusza. Zostaw ją sobie na później jako uzupełnienie wiedzy.
  2. Wiedza teoretyczna, filmy: obejrzyj filmy na temat zakładania pasieki, przeglądów rodziny pszczelej, używania dłuta, rozpalania podkurzacza, składania ramek, miodobrania i innych prac pasiecznych w serwisie YouTube. Jest wielu pszczelarzy, którzy kręcą świetne filmy o pszczołach i co najważniejsze potrafią za darmo dzielić się tą wiedzą i doświadczeniem.
  3. Znajdź mentora: rozejrzyj się po swojej okolicy może ktoś hoduje pszczoły i mógłby pokazać Ci jak wygląda praca w pasiece na żywo. Jeśli nie znasz nikogo, zapisz się do najbliższego koła pszczelarzy (informacje uzyskasz na https://pzp.biz.pl). Tam na pewno spotkasz swojego nauczyciela. Będąc członkiem koła możesz korzystać z organizowanych szkoleń oraz dotacji z EU, co jest dodatkowym atutem.
    • Kup podstawowy sprzęt pszczelarski:
    • bluza pszczelarska,
    • dłuto pszczelarskie,
    • podkurzacz,
    • rękawice,
    • miodarkę (na początku polecamy małą na 2-4 ramki wielkopolskie, diagonalną, ręczną).
    Sprzęt możesz kupić w internecie, ale najlepiej odwiedzić osobiście sklep pszczelarski tam zawsze uzyskasz dodatkową specjalistyczną poradę.
  4. Kup pszczoły z ulem: pszczoły wraz z ulem wielkopolskim to najlepsze rozwiązanie dla początkującego pszczelarza. Dlaczego ramka wielkopolska? bo jest najbardziej konkurencyjna i popularna w Polsce. Ul z rodziną pszczelą przewozisz na pasiekę, otwierasz wlotek i od razu cieszysz się swoimi pierwszymi pszczołami. Kupowanie pakietów pszczelich czy odkładów pszczelich w transportówkach wiąże się z przekładaniem. Przekładanie pszczół, pobudzonych po transporcie, nie jest niczym przyjemnym i wymaga doświadczenia. Gdzie kupić pszczoły? Oczywiście polecamy rodziny pszczele Buckfast z naszej hodowli i zapraszamy do rezerwacji >>> TUTAJ <<<
  5. Zarejestruj pasiekę: zarejestruj swoją pasiekę w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii. Procedura jest prosta. Wypełniasz wniosek o wpis pasieki do rejestru Powiatowego Lekarza Weterynarii. Podajesz adres pasieki oraz liczbę rodzin. Opłata skarbowa wynosi w zależności od powiatu kilkanaście/kilkadziesiąt złotych. Po kilku dniach otrzymujesz numer weterynaryjny pasieki wydawany dożywotnio.
  6. Sprzedaż miodu: zakładamy, że w pierwszym roku wyprodukowany miód wykorzystasz dla siebie i rodziny. Jeśli jednak chcesz legalnie sprzedawać miód musisz posiadać stosowne pozwolenia:
    - Rolniczy Handel Detaliczny: sprzedaż konsumentom końcowym,
    - Sprzedaż Bezpośrednia: sprzedaż konsumentom końcowym oraz do przedsiębiorstw.